Sosyal medyada bizi takip edin
Saç Hastalıkları
Saç Hastalıkları

Saçkıran

Tıptaki ismi Alopecia Areata olan ve halk arasında saçkıran olarak bilinen hastalık, genellikle gençlerde ve çocuklarda görülür. Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilen bir sorundur. Sadece saçlarda değil aynı zamanda erkeklerin sakal bölgesinde de görülebilmektedir. Bu durum sakal kıran olarak da adlandırılmaktadır.

Saçkıran Neden Olur?

Tam olarak nedeni belirlenmiş olmamasına rağmen esas kaynağının stres, üzüntü gibi psikolojik sebepler olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle tedavi sürecindeki en önemli faktörlerden biri stres kaynağının ortadan kaldırılması ve kişinin psikolojik olarak desteklenmesidir. Psikolojik tedavi, belirli durumlarda başka bir tedaviye gerek kalmadan iyileşmesini sağlayabilmektedir.

Saçkıran Belirtileri

Saçkıran, saçlı deride ve sakal bölgesinde madeni para şeklinde açılmalar olarak ortaya çıkar. Dökülmelerden sonra cilt parlak bir şekilde ve kıllardan arınmış bir görünüme bürünür.

Kafada Mantar

Saç ve saçlı deriyle alakalı problemlerden biri de mantardır. Kişilerde görülen saç kaşıntısının önemli sebeplerinden kafa mantarı veya saç derisi mantarı olabilmektedir.

Saç Derisi Mantarı Nasıl Tespit Edilir?

Saçlar ve saçlı deri eğer sağlıklıysa kaşınma, kepek, aşırı yağlanma veya iltihap gibi problemler ortaya çıkmaz. Kafa mantarının belirtileri genellikle kaşıntı, kepek, bölgesel kızarıklık gibi problemleridir. Saçlı deride mantar oluşumu, tedavi edilmediği takdirde dökülmelere sebebiyet verebilmektedir.

Saç mantarı problemleri hem yetişkinler hem de çocuklar için sorun teşkil edebilecek hastalıklardır ve tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Saçlarda Kepek Problemi

Saç bölgesinde ölü deri, pullanıp dökülmeye başladığında kepek şeklinde gözlemlenir. Her insanda kepek oluşumu görülebilmektedir. Çoğunlukla ciddi bir sağlık sorunu habercisi olmayan kepek, görsel açıdan kişilerde problemlere neden olabilir. Normal olan kepek tamamen derinin katmanlarının yenilenmesi sebebiyle ortaya çıkan, saçlı deride derinin en üst katmanındaki ölü tabakanın atılmasını sağlayan bir süreçtir.

Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken, patolojik durumlara haberci olabilecek kepektir. Özellikle saçlarda kaşıntıyla beraber kepek oluşumu mantar habercisi olabilmektedir. Bu gibi durumlar eğer dikkate alınmazsa kafa derisi iltihaplanmaları ve kıl köklerinin de enfekte olmasıyla saç dökülmeleri gözlemlenebilir.

Sağlıklı bireylerde görülen kepek problemi için çeşitli şampuanlar etkili olabilmektedir. Sağlık sorunlarının neden olduğu kepek sorunlarının çözümü için mutlaka yardım almanızı öneririz.

Saçlarda Yağlanma

Yağlı saç problemi ve saçlarda yağlanma, saç derisi ve bu bölgedeki yağ bezlerinin salgısıyla alakalı bir sorundur. Bu yağlanma, genellikle normal olup deriyi koruyucu bir etkisi olabilmektedir. Aşırı yağlanma problemlerinin ise çeşitli sebepleri olabilmektedir. Yağlı saçlar ve saçlarda yağlanma çok fazla ise bu durum mantar gibi hastalıkların habercisi olabilir.

Normal yağlanmalar çeşitli ürünlerle büyük öldükçe azaltılabilmektedir. Ancak altında başka bir sebep olan saç yağlanmalarında, bu alttaki sebebin çözülmesi gerekmektedir.

Biotin Eksikliği

İnsanlarda yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmaları için oldukça önemli olan biotin, aslında B7 vitamini olarak da adlandırılan bir vitamindir. Hem kan şekerinin düzenlenmesinde rol oynayan hem de cilt yapısı, saçlar ve tırnaklar için oldukça önemli olan B7 vitamini, sağlık ve estetik anlamda oldukça önemlidir.

Biotin eksikliği özellikle gebelik, düzensiz ve yetersiz beslenme, uzun süreli tüpten beslenme ve hızlı şekilde kilo kaybedilen durumlarda daha sık ortaya çıkmaktadır. Biotin hem yediğimiz besinlerden alınabilmekte hem de bir miktar bağırsaktaki yararlı bakteriler tarafından üretilebilmektedir.

Biotin yani B7 vitamini eksikliğinde saç dökülmesi, tırnakların kırılganlaşması, depresyon, dermatit, yorgunluk, iştah kaybı, kas ağrısı, zayıflık ve çeşitli nörolojik sorunlar gibi çok çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Biotin eksikliği laboratuar testlerinden çok bu gibi belirtiler doğrultusunda tesbit edilip tedavi uygulanır.

 

Mesaj bırakın, size dönelim

Ad - Soyad
Telefon
Mesajınız
Gönder

ankarasacekimimerkezi.com 2016 Tüm hakları saklıdır.

IQ Smart Yazılım Çözümleri